Sprawa kopalni Turów. Strona skarżąca zadowolona z wyroku sądu w Warszawie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową wydaną dla kopalni Turów przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Wyrok nie powoduje wstrzymania wydobycia węgla, jednak strona skarżąca przyjęła go z zadowoleniem.

2024-03-13, 15:56

Sprawa kopalni Turów. Strona skarżąca zadowolona z wyroku sądu w Warszawie
Wyrok nie powoduje wstrzymania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Foto: Shutterstock/Mariusz Szczygiel

Katarzyna Bilewska z Greenpeace Polska powiedziała, że uchylenie decyzji środowiskowej nie kończy sporu sądowego. Zaznaczyła, że liczy na zorganizowanie okrągłego stołu w sprawie Turowa.

- Nam zależy na przeprowadzeniu dobrego procesu sprawiedliwej transformacji energetycznej dla tego regionu. Taki plan musi zostać przygotowany, jeżeli region i Polska będą chcieli skorzystać z nowych środków na sprawiedliwą transformację tego regionu. Teraz liczymy na to, że taki okrągły stół się odbędzie, że wszystkie zainteresowane strony usiądą i wymyślą, w jaki sposób odejść od spalania węgla w regionie w najbliższych latach - powiedziała aktywistka.

Posłuchaj

Jakub Wiech redaktor naczelny portalu energetyka24.com,komentuje wyrok WSA w Warszawie, w sprawie kopalni Turów ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 5:25
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Mecenas Agnieszka Stupkiewicz z Fundacji Frank Bold podkreśliła, że wyrok WSA da impuls do rozpoczęcia procesu rozwiązywania problemu Turowa.

- Cieszy mnie, że sąd wyraźnie powiedział, iż zgadza się z oceną organizacji ekologicznych dotyczącą negatywnych skutków dalszego spalania paliw kopalnych i mamy nadzieję, że tego rodzaju orzeczenia będą zapadać coraz częściej - powiedziała prawniczka.

Oczekiwana radość mieszkańców Zittau

Adwokat Bartosz Rogala, który reprezentował na sali sądowej między innymi Zittau, wyraził nadzieję, że wyrok oznacza nowe otwarcie dla mieszkańców miasta.

REKLAMA

- Wyrok spotka się z dużą radością mieszkańców Zittau, których dotykają szkody górnicze spowodowane przez kopalnię Turów, jednak ich bolączki w tym zakresie są ignorowane, zarówno przez PGE, jak i organ środowiskowy. Mam nadzieję, że głos mieszkańców zostanie usłyszany, a szkody górnicze zostaną przynajmniej uwzględnione - powiedział Bartosz Rogala.

Pełnomocnicy PGE odmówili komentarza. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Posłuchaj

Katarzyna Bilewska z Greenpeace Polska mówi o zorganizowaniu okrągłego stołu w sprawie Turowa (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

PR1/IAR/PR24.pl/mk/Błażej Prośniewski/SW

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej